HRVATSKA

Pobjeda reprezentacije Hrvatske nad Francuskom

26. 5. 2018.
Podijeli na Facebooku Podijeli na Twitteru Podijeli na Google Plusu

Premda su u Split došle s nula bodova i bez osvojenog seta, Francuskinje su pokazale pravi karakter i otkrile koliki se potencijal krije u njihovoj mladoj ekipi. S druge strane, Hrvatska je uspjela doći do sva tri boda, ali se to u ovoj utakmici nije činilo jednostavnim.

Njihovo početno vodstvo od 3:0 na trenutak se pretvorilo u izjednačen susret (6:5), no s nekoliko dobrih poena Hrvatska je držala sigurno vodstvo. Problem se pojavio kad su se gošće približile na 13:12 pa je izbornik Igor Lovrinov intervenirao s time-outom. Lovrinov je očito pogodio s tim jer je nakon toga Hrvatska napravila seriju 8:3 i praktički riješila pitanje kome pripada prvi set na utakmici.

Dobar početak Hrvatske u drugom setu nije dugo trajao, počela je padati koncentracija pa su gošće sve lakše uspjevale probijati domaću obranu. Tako su Francuskinje došle i do prvog vodstva na utakmici, bilo je 13:11 pa je Lovrinov ponovo reagirao time-outom koji se još jednom pokazao uspješnim. Pozitivan rezultat gošći trajao je do 16:15, a onda serijom 7:1 domaće igračice opet spašavaju stvar do zaključnih 25:21.

Nakon toga još se više osjetio pad u igri Hrvatske koja je teško otvorila treći set. Morale su se dva puta bezuspješno vaditi iz zaostatka za gošćama koje su igrale sve bolje i bolje te nošene pogreškama domaćih dolaze  do 12:7. Lovrnov je pokušao s izmjenama, ušle su Vukić i Prokopić, no preokreta ovog puta nije bilo. Francuskinje su grabile gotovo svaki poen pa se smanjenje na 2:1 u setovima činilo tako brzim i laganim.

Malo tko mogao je očekivati da bi utakmica mogla otići u peti set, a kako je krenuo četvrti mnogi su to i vidjeli. Vodstvo od 4:0 Hrvatska ipak dostiže tek pri rezultatu 7:7, a onda kreće novi lov na rezultat Francuske jer ih poen za tako potrebno vodstvo nije išao. Pri 12:15 za gošće Lovrinov ponovo uvodi Vukić koja uzvaća s nekoliko važnih poena. Pokušavale su naše izvući posljednji atom snage da spase tri boda, s 18:21 uspjevaju uz malo sreće i poen Jerkove doći do 22:22.

Trud Hrvatske prepoznala je tada malobrojna publika koja se probudila i gromoglasnim im navijanjem dala dodatnu snagu. Iako su Francuskinje imale set loptu pri 23:24, u najvažnijem trenutku Fabris je s ključnim poenima dovela svoju ekipu do tako teške, ali tako slatke i potrebne pobjede.

- Nakon loše utakmice protiv Mađarske stvarno nam je bila potrebna ova pobjeda. Nije bilo lako, malo smo se gubile u bloku i u prijemu, ali mi je drago da smo uspjele doći do pobjede – izjavila je zadovoljna, ali i vidno iscrpljena Samanta Fabris koja je ponovo bila glavni pokretač Hrvatskog napada.

Čak trideset i jedan poen 'ubola' je Fabris, dva najvažnija na koncu četvrtog seta. Rešetanju Francuske priključila se Jerkov s 19 poena, ali s druge strane nije ostala dužna ni Fidon koja je 27 puta probila obranu domaćih.

- Na samom kraju stvarno nisam osjećala nikakav pritisak. Željela sam samo da završimo susret i ostvarimo pobjedu koju smo tako željeli i u tome moram pohvaliti moje cure koje su isto dale sve od sebe – rekla je Fabris za kraj.

Hrvatska – Francuska 3:1
(25:19, 25:21, 18:25, 27:25)

Split, Sportska dvorana Gripe, gledatelja.
Suci: Siniša Ovuka (Bosna i Hercegovina), Milan Rajković (Hrvatska)
Igračica utakmice: Samanta Fabris (Hrvatska)

Hrvatska: Sain, Vukić (1), Božičević, Jerkov (19), Prokopić (9), Popović-Gamma, Dumančić (10), Fabris (31), Šamadan, Brčić (2), Jakšetić (1), Kulić (5). Izbornik: Igor Lovrinov

Francuska: Almaric (4), Giardino, Martin (5), Ndoye (5), Dahoue, Fidon (27), Garcia, Sylves, Bernard, Stojiljković, Oliveira-Souza (18), Jeanpierre (4), Elouga (7), Salbot. Izbornik: Felix Andre