AktualnoReprezentacijeHrvatska u derbiju skupine A na EP U17 u pet setova pobijedila Bugarsku

16/07/2023

Utakmica kakva i priliči borbi za prvo mjesto u skupini, borba za vrh ljestvice skupine A, jer prve dvije ekipe razigravaju sa skupinom B iz Mađarske za plasman. Prvoplasirana Hrvatska je do sada bila neporažena u četiri susreta, drugoplasirane Bugarke su doživjele u prošlom kolu poraz od trećeplasirane Italije koju su Hrvatice ranije savladale s 3:1.

Hrvatska je puna samopouzdanja dobila prvi set s 25:16, bez većih problema. No, problemi za našu izabranu vrstu krenuli su od drugog seta. Bugarke serijom 6-0 odlaze na 12:8, potom Hrvatice istom mjerom uzvraćaju i izjednačuju na 18:18. No, izmorile su se u toj grčevitoj borbi za stizanjem rezultata, pa naše suparnice odlaze ponovno u rezultatski plus, 24:20 i konačnih 25:22 za 1-2 u setovima. Hrvatska je u tom setu imala čak 12 pogrešaka, te niti jedan blok.

Treći set puno izjednačeni, niti jedna ekipa nije se uspjela rezultatski značajnije odlijepiti da bi Bugarke u finišu imale više sreće i dobile set sa 25:23.

Nakon vodstva od 2-1 u setovima Bugarke su krenule po pobjedu, ali i Hrvatsku se tu nešto pitalo, pa je meč na kraju otišao u neizvjesnost petog seta. U kojem su naše reprezentativke ponovno pokazale maestralnu partiju, i nakon minimalnog vodstva od 10:9 Bugarki serijom 6-0 stigle do 15:10 i konačne pobjede od 3-2 u setovima, nakon 132 minute iscrpljujuće bitke. Ovom pobjedom, petom u nizu, Hrvatska je učvrstila prvu poziciju tri kola prije kraja s 13 bodova i skorom 5-0. Slijedeći je suparnik Gruzija, 18. 7. ponovno u 12.00 sati.

Maša Mlinar ponovno je briljirala, 33 poena, od čega 3 as servisa, ali i 87% prijema servisa. Uz nju dvoznamenkasta i Lana Francetić s 15 poena.

Izbornik Miodrag Miki Stojaković ‘izvrtio’ je u postavi 11 igračica, očito pogodivši pravi omjer. Nakon utakmice je rekao:

»Vrlo. vrlo teška utakmica, no to smo i znali. Bugarke su nezgodan suparnik, puno mijenjaju i stalno najraspoloženiju postavu. Držali su nas u jednom trenutku  u šah matu, ali na ‘mišiće’ i neviđenu volju smo odradili četvrti set i prelomili ga. Tu smo dobili potrebnu energiju za peti set i taj rulet je otišao na našu stranu. Ponovno smo odradili to besprijekorno, baš kao i prvi set. Sutra je dan odmora, a mi se već pripremamo za posljednja  dva susreta u skupini, protiv Gruzije i Nizozemske, i nadamo se nastavku pobjedničkog niza.«