AktualnoReprezentacijeHrvatska poražena od Švicarske 1:3 u 4. kolu skupine B EP-a u Torinu

22/08/2023

Hrvatska je ženske reprezentacija i u Torinu, u skupini B Europskog prvenstva, nastavila s lošim igrama, pa je poražena i u četvrtom susretu, ovoga puta od Švicarske s 1:3 (19:25, 25:16, 22:25, 24:26). Ovime su naše odbojkašice ostale na začelju skupine, s 1 bodom i omjerom setova 5-12. Predstoji im još posljednji susret u skupini, u srijedu 23. kolovoza u 21.00 sat s domaćinom Italijom koja je trenutno prvoplasirana.

Hrvatska je reprezentacija loše otvorila susret, nekako u grču odigrale su taj prvi set, izgubivši ga s 25:19. Set u kojem smo jedini pozitivni rezultat imali kod 1:1, sa samo jednim poenom iz bloka, bez poena na servisu, s relativno slabim prijemom servisa… Već u tom prvom setu izbornik Ferhat Akbas izvadio je iz igre prvu organizatoricu igre Karlu Antunović i ubacio Leu Deak.

Drugi set potpuno drugačiji od prvoga, vratio se osmjeh na lice naših reprezentativki, zaigrale su rasterećenije i to je rezultiralo relativno ranim vodstvom od 13:6. Nakon 19:11 uslijedio je mali pad u igri, Švicarke stižu na 15:20, no Hrvatska set završava serijom 4-0 za 25:16. I umjesto da to bude pokazatelj kako nastaviti igrati u daljnjem tijeku meča, ponovno u trećem setu na terenu gledamo hrvatsku reprezentaciju s puno pogrešaka, bez poena na servisu, sa samo jednim blokom… Vratio je Akbas u igru Antunović, uveo Ninu Strize na korektora umjesto Andree Mihaljević, ali bez većeg uspjeha. Suparnice su se odvojile najprije na 13:10 pa nakon serije 5-0 i na 19:13, da bi se naše približile u finišu na 22:24, no posljednji poen pripada Švicarkama, za 25:22 i 2-1 u setovima.

Niti u četvrtom naša igra ne izgleda puno bolje, ponovno se suparnice odvajaju u drugom dijelu seta, vode 13:8, pa 20:16 i 23:19. Akbas uvodi neke igračice s klupe, traži raspoložene igračice, ali bez većeg uspjeha. Kod 23:21 Švicarke traže minutu odmora, a Hrvatska s dva dobra bloka Butigan i Šamadan ponovno vraća nadu za možebitni dobitak seta. Ali, nakon egala 24:24 slijedeća dva poena odlaze na stranu Švicarki koje sa 26:24 okončavaju i taj period igre, za konačnu pobjedu od 3-1, nakon 122 minute igre.

Švicarke su neznatno bile bolje u poenima u napadu 56-55, prijemu servisa 47-46%, te pogreškama 23-28, dok je Hrvatska pak imala 2 asa prema tek jednom Švicarske, te 10 blokova (Božana Butigan 5) prema 7 suparnica. Krajnji omjer poena na kraju također minimalno na strani Švicarske, 92-90.

Andrea Mihaljević s 20 poena najučinkovitija u našim redovima, Dijana Karatović 14, Božana Butigan 12 te Martina Šamadan 11.