AktualnoReprezentacijeZlatna europska ligaHrvatska muška reprezentacija s 3:1 pobijedila Finsku, reprezentativke poražene 0:3 od Azerbajdžana

17/05/2024

Hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija poražena je u Osijeku na otvaranju Europske lige, Zlatne skupine. Izgubile su od Azerbajdžana s 0:3 (19, 19, 22) nakon 89 minuta igre. Naše su reprezentativke prikazale prilično neuvjerljivu partiju u sva tri seta, u kojima su gošće bile dominantnije, pogotovo na servisu, gdje su napravile čak 8 poena as servisima (Hrvatska 5) te bloku, s 10 poena, prema 4 naša.

Izbornik Igor Arbutina krenuo je u susret postavom Antunović na organizatoru igre, Grbavica korektor na dijagonali, primačko-pucački par Grabić i Karatović, srednje blokerice Šamadan i Butigan te libero Štimac. Tijekom igre Grbavicu je zamijenila Mihaljević a Karatović Marković, no nije to donijelo većeg pomaka u igri. Previše aseva u ključnim trenucima, previše tehničkih pogrešaka uvjetovanih nervozom i dekoncentracijom, slabiji blok kao posljedica slabijeg prijema servisa i lošije obrane. Jednostavno, Azerbajdžan je bio bolji a to je kasnije potvrdio i naš izbornik Igor Arbutina:

»Nažalost, otvorili smo turnir porazom. Nije ispalo kako smo željeli i planirali, ali nemam djevojkama ništa zamjeriti, sve su ove dane bile na vrlo visokom nivou i jednostavno su izgorjele u prevelikoj želji za pobjedom pred domaćom publikom. Azerbajdžan nas je zasluženo pobijedio, jer su u odlučujućim trenucima imale svakako bolju igru u polju, pritiskali su nas servisom. Detektirali smo one faze igre u kojima trebamo napredak pa vjerujem da ćemo već u nedjelju protiv Slovačke prikazali bolju igru, ali i da će se djevojke opustiti i biti na svom optimalnom nivou koji u ovom trenutku mogu pružiti. Nadam se da ćemo imati i dalje podršku navijača i javnosti, jer ove djevojke to zaslužuju. Napravile su si preveliki pritisak pred ovaj susret i tu izgorjele.«

Najučinkovitija u našim redovima na kraju je bila Andrea Mihaljević s 12 poena, Grabić je dodala 11, Karatović 9, Butigan 8, Šamadan 4 i Antunović 2.

Slijedeći susret naše djevojke igraju u nedjelju protiv Slovačke.

Zato su odbojkaši odlično startali pod ravnanjem novog izbornika Igora Juričića, pobijedivši Finsku na gostovanju u Tampareu s 3:1 (21:25, 26:24, 25:15, 25:22) nakon 112 minuta igre pred 2000 gledatelja. Hrvatska je u prvom setu imala tek dva puta neriješen rezultat, da bi u drugom dobila na razliku, 26:24, nakon što su imali set loptu kod 24:22. Treći je set bio lekcija odbojke naše izabrane vrste, da bi se u četvrtom ponovno meč rasplamsao. Ipak, u finiš naši ulaze se prednošću 23:18 te iako se domaćin primaknuo na 23:21 dobivaju set s 25:22 i zasluženih 3-1 u setovima protiv suparnika kojeg još nismo dobili u službenim susretima.

Igor Juričić, koji je krenuo s postavom Bakonji-Đirlić (od drugog seta Višić umjesto Bakonjija), Jakopec-Nikačević i Zeljković-Šestan, uz libera Pervana, nakon susreta je izjavio:

»Htio bih čestitati momčadi na pobjedi. Utakmica je od početka do kraja imala svojih uspona i padova, pogotovo u početku. Bila je to naša prva utakmica, trebalo nam je zato malo vremena da uđemo u igri. Jako sam zadovoljan komunikacijom na terenu, promijenili smo taktiku servisa, na kraju smo postavili dobar blok i obranu tako da zaista mogu biti zadovoljan reakcijom momčadi.«

Hrvatska je imala 14 poena blokom (Finska 9), 50 poena u napadu (49), te 45% prijema servisa (domaći 40%). U as-servisima izjednačeni, 5-5, a domaćin je napravio i više pogrešaka, 28-23.

Đirlić je bio najučinkovitiji s 18 poena, Zeljković se pridružio sa 16, Šestan 14, Jakopec 13 (7 blokom), Nikačević 6 i Vlašić 2.